5KP190A-TP
Mfr.Part #
5KP190A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package/Case
Datasheet
5KP190A-TP
Description
TVS DIODE 190VWM 310VC R6
Stock
334
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
R-6, Axial
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
R-6
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
310V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
190V
Datasheets
5KP190A-TP
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
    TVS DIODE 5VWM 18.6VC SOD523
    TVS DIODE 3.3VWM 14.1VC SOD523
    TVS DIODE 5VWM 15.5VC SOD323
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AC
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC SOD123FL
    TVS DIODE 33VWM 53.3VC SOD123FL
    TVS DIODE 5VWM 13VC SOD523
    TVS DIODE 5VWM 13.5VC SOD323
    TVS DIODE 12VWM 15.5VC SOD323
Part Manufacturer Stock Description
5KP10 Diotec Semiconductor 307 TVS, 10V, 5000W Uni